فراموش کردم
اعضای انجمن(292) نحوه ارسال مطلب نظرات انجمن
جستجوی انجمن
حمید محبوب زاده (hamid423 )    

فلسفه سبزه گره زدن 13 بدر

درج شده در تاریخ ۹۰/۰۱/۱۳ ساعت 18:31 بازدید کل: 1388 بازدید امروز: 1 0 می‌پسندم  
 

http://www.up.iranblog.com/images/lyqobyeh8m8zz4eqn62u.jpg

فلسفه سبزه گره زدن

http://www.up.iranblog.com/images/lyqobyeh8m8zz4eqn62u.jpg

افسانهً آفرینش در ایران باستان و مسئلهً نخستین بشر و نخستین شاه و دانستن روایاتی دربارهً کیومرث حائز اهمیت زیادی است. در اوستا چندین بار از کیومرث سخن به میان آمده و او را اولین پادشاه و نیز نخستین بشر نامیده است. گفته های حمزه اصفهانی در کتاب سنی ملوک الارض و انبیاء و گفته های مسعودی در کتاب مروج الذهب جلد دوم و بیرونی در کتاب آثار الباقیه بر پایهً همان آگاهی است که در منابع پهلوی وجود دارد.

مشیه و مشیانه که پسر و دختر دوقلوی کیومرث بودند روز سیزده فروردین برای اولین بار در جهان با هم ازدواج نمودند. در آن زمان چون عقد و نکاحی شناخته شده نبود آن دو به وسیله گره زدن دو شاخه پایهً ازدواج خود را بنا نهادند. این مراسم را بویژه دختران و پسران دم بخت انجام میدادند و امروز هم دختران و پسران برای بستن پیمان زناشویی نیت می کنند و علف گره می زنند. این رسم از زمان کیانیان تقریباً متروک شد ولی در زمان هخامنشیان دوباره شروع شده و تا امروز باقی مانده است. در کتاب مجمل التواریخ چنین آمده " اول مردی که به زمین ظاهر شد پارسیان او را کل شاه گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزدهً نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند جهان نود و چهار سال بی پادشاه بماند " . چنانکه در بحث جشن نوروز اشاره شد کردهای ایران و عراق که زرتشت را از خود می دانند روز سیزدهم فروردین را جزو جشن نوروز به حساب می آورند.

 

 

منبع :

http://www.akairan.com/maghalat-persia/ainha-marasem-iran-word/%D9%81%D9%84%D8%B3%D9%81%D9%87-%D8%B3%D8%A8%D8%B2%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D9%87-%D8%B2%D8%AF%D9%86.html

تاریخ آخرین ویرایش مطلب: تاریخ آخرین ویرایش: ۹۰/۰۱/۱۳ - ۱۸:۳۱

1
1


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
آهنگ جدید و فوق العاده زیبا از عباس نصیری به اسم اقـــرار+دانلود(میانه) قابل توجه هیئت های مذهبی اعلام نتایج آزمون استخدامی راه آهن ( چاپ محسن ) به سر شوق رهایی نیست فروش رینگ ولاستیک اسپرت یادگاری سید سخن استاد شهریار (رحمة الله علیه )به سید سیاست و رهبری معظم انقلاب سید علی (دامت برکاته) فروش رینگ ولاستیک اسپرت افتتاح باشگاه جدید برای آقایان و بانوان در میدان آزادی میانه+عکس دانلود طرح و نقشه های 3بعدی صنعتی کاربرد در پروژههای دانشگاهی و شرکتها چرا بیمه عمر بخریم؟
کاربران آنلاین (144)
amir hossein (خال اوغلی ) سعید .عراقی امین داودی اینترنت و کامپیوتر صفرویک گیسومرادی. صفر یک موسی اصلانی یه اشنام علیرضا- قره داغی درخت تنهای افشین تک تاکسی بین شهری یاشار سلیمی پوریا ...... وحید قنبری ترکمانی سینا ناف میانه مهدی آخونداوغلی محمد داداشی روشا70 behnam b.e شمع رو به باد کافی نت دانشجو شمیم.. اسپورت منصور saeed03030 آیدین- تبریزی نغمه -S بوی نم معصومه رجبی boy miyana حسین 6 *مهسا نوری* آرگ واپن قائم ***احسان*** KIAN-SADEGHZADE خودمو خودتو عشق است محمد انگوتی گلنگدری مهدی زیبایی ALONE-------BOY آوای تنهایی از فاطمه با فاطمه برای مهدی فاطمه (س) سهیل راد کافی نت صفرویک مهربون 53 III___Eh San Sf___III علی محمدزاده mohammadi- هستی تنها دو سال تا آغاز زندگی** **حمید رضا** اسماعیل هوتی حسام حاجی باقری از دل تا قلم دل بریده سینا زمیس مهیار همایی maryam.....occ **دل آرام** *فقط خدا* لبخندتنها یوسف**دانشیار کاردا جوزانی مهد کودک نازگل میانه راحیل* مجنون گوزل ایرانم I-IƏIVIeD علی* عزیزی007 کمال شاهمرادی سامان4شیردل روژینا یاحقی گلبرگ سیمین فر اینترنت پارس وی من یه ایرانی ام... سربازامام زمان ن ن ف ن ن ___IVIeNtaL___ dokhtare tanha محجبه باش حتی در دنیای مجازی آی پارا 20 پسر خوب71